Pripadnici UČK snaga napali su 9. aprila 1999. godine karaulu Košare iz pravca Albanije. Bio je to pokušaj kopnene invazije na Jugoslaviju, u kojoj su učestvovali UČK teroristi, NATO snage, ali i regularne jedinice vojske Republike Albanije. Vojska Jugoslavije nije očekivala da će invazija krenuti preko teško prohodnih planinskih vrhova, koji dostižu i do 2 000 metara nadmorske visine. Napadi na karaulu Košare započeli su1998. godine, a odbrana od UČK snaga traje i tokom 1999. godine.
Prva epizoda dokumentarnog serijala „Ratne priče sa Košara” prikazuje situaciju na jugoslovensko-albanskoj granici 1998. godine kao i sam početak napada na karaulu Košare.
Zahvaljujući svedočenjima aktera borbi opisana je i rekonstruisana pogibija načelnika štaba 63. padobranske brigade Gorana Ostojića kao i stradanje petorice vojnika koje su 30. septembra 1998. godine iz zasede ubili pripadnici grupe Feniks-Kobra koju je predvodio Agim Ramadani.
Bio je to uvod u pokušaj kopnene ofanzive na Jugoslaviju koji će uslediti nekoliko meseci kasnije, početkom NATO bombardovanja.
Pripadnici 53. graničnog bataljona u prvoj epizodi govore o tome kako je izgledao napad na karaulu Košare 9. aprila 1999. godine. Oko 120 graničara pokušalo je da zaustavi UČK teroriste, ali brojniji neprijatelj uspeo je da uđe 200–300 metara na teritoriju Jugoslavije i da zauzme i samu zgradu karaule... U pomoć graničarima pristižu i pripadnici 125. motorizovane brigade i 5. bataljona Vojne policije koji su, kažu, uspeli da zaustave neprijatelja i dva dana kasnije da krenu u kontraofanzivu i povrate zaposednute vrh Maja Glave.
Copyright: Radio televizija Srbije
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
1 view
29
4
9 months ago 01:35:29 1
INTERVJU: Svetozar Radišić - Čovečanstvo posmatra operaciju koja je planirana vekovima! ()