Ústavne sporné (protiústavne) darovanie migov na Ukrajinu. Kto bude kandidovať na post prezidenta?
Heger sľúbil na summite EÚ Zelenskému naše migy bez akejkoľvek opory v jeho kompetenciách. No a potom začalo martýrium, čo s jeho sľubom ďalej. Heger si zjavne neuvedomoval, že vláda je bez dôvery a má teda krajne obmedzené kompetencie. Čo teda s tým? Prezidentka tiež alibisticky dala od toho ruky preč. Potom prišiel pokus nechať čierneho Petra na parlament. Keď však zverejnili prieskum, že len 21 % občanov SR nemá problém s darovaním, vznikla panika. Aj keď poslanci sú za akékoľvek hlasovanie nepostihnuteľní, politické náklady takéhoto nepopulárneho kroku by si ale pred voľbami niesli. No a vtedy sa superfarizej Matovič pokúšal dať onoho čierneho Petra prezidentke. Chcel, aby parlament ústavnou väčšinou dal kompetenciu rozhodnúť o tomto kontroverznom kroku práve prezidentke. Čoskoro sa ukázalo, že v parlamente by sa nakoniec nenašla ani jednoduchá väčšina na tento krok, takže začali hútať, ako sa s tým vysporiadajú.
Ešte v úplnom zúfalstve sa pokúsili, aby im darovanie odobrili aspoň parlamentné výbory brannobezpečnostný a zahraničný. V brannobezpečnostnom však poslanci OĽANO ako poslušné figúrky znova precitnuvšieho Matoviča odmietli prijať uznesenie, takže odtiaľ pomoc neprišla. No a na zahraničnom hrozilo, že by dokonca prešlo uznesenie, ktoré vládny postup aktívne neodobruje, tak koalícia obštruovala (spôsobila neuznášania schopnosť) rokovanie výboru, konkrétne Osuský so slovami „Sláva Ukrajine!“ Vstal a odišiel spolu so svojimi kolegami. Nakoniec si Naď dal robiť akože právne analýzy, striktne ich však odmietol zverejniť. A to napriek tomu, že to je protizákonne, keďže tu máme zákon o voľnom prístupe k informáciám. Zrejme preto, že žiadna analýza neexistuje, aspoň nie taká, pod ktorú by sa podpísal aspoň trocha renomovaný právnik. Heger tiež sľuboval, že zverejní právnu analýzu, ale dnes vieme, že nič také sa nestalo. No a ako to teda nakoniec urobili?
To treba odcitovať: „Minister obrany Jaroslav Naď aj premiér Eduard Heger tvrdia, že našli spôsob, ako stíhačky darovať v súlade s kompetenciami poverenej vlády. Odvolávajú sa na ústavu a poverenie prezidentkou, na základe ktorých môžu uzatvárať medzinárodné dohody – a tak sa aj stalo, na rokovaní dnes schválili dohodu medzi slovenskou a ukrajinskou vládou.
Heger tvrdí, že podľa ústavy má vláda právomoc rozhodovať „o medzinárodných dohodách, ktorých dojednávanie preniesol na vládu prezident Slovenskej republiky“.
„Zhodli sa ústavní právnici,“ povedal Naď. Právnu analýzu nezverejní.
Opozícia aj niektorí ústavní právnici namietali, že poverená vláda nemá kompetencie, aby rozhodovala o zásadných otázkach zahraničnej politiky. Naď preto požiadal ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera, aby urobil rozhodnutie, či ide alebo nejde o zásadnú otázku v zahraničnej politike.
Podľa ministerstva zahraničných vecí darovanie nepoužívaných migov nie je zásadnou otázkou zahraničnej politiky.
Tak teda skončila fraška s názvom darovanie slovenských migov Ukrajine.
Pripojte sa k tomuto kanálu a získajte prístup k výhodám:
•
Ak nestojíte o výhody spojené s členstvom kanálu, no aj tak nás chcete finančne podporiť, môžte tak urobiť príspevkom na účet:
• SK92 7500 0000 0003 2623 8393
Nezabudnite navštíviť moju facebook stránku, Instagram a web stránku Veci Verejné:
•
•
•
•
foto: TASR
1 view
79
13
2 years ago 00:54:55 1
“Chci, abyste se mi omluvila!“ Lže někdo? Nebo si “jenom“ nerozumíme? Má svoboda slova hranice?
2 years ago 00:28:33 1
Ústavne sporné (protiústavne) darovanie migov na Ukrajinu. Kto bude kandidovať na post prezidenta?